Czy żąrówki led to przyszłość ?

led_2011

Oświetlenie energooszczędne to, jednoznacznie z programem całej Unii Europejskiej, przede wszystkim świetlówki kompaktowe. Aczkolwiek według specjalistów jest tylko kwestią czasu, dopóki świat zastąpią świetlówki na żarówki LED (ang. light-emitting diode).
Technika diod elektroluminescencyjnych ma wiele zalet, które sprawiają, że jest lepsza od lamp fluorescencyjnych. Przede wszystkim, diody LED są zbudowane z bezpiecznych dla człowieka materiałów, natomiast świetlówka zawiera szkodliwą rtęć. Zatem, gdy się stłucze, trzeba długo wietrzyć pomieszczenie; ponadto, nie można ot tak wyrzucić jej do śmieci, ponieważ jest odpadem niebezpiecznym.

Świetlówki mają też inne kształty i wymiary niż wolframowe żarówki i choć teoretycznie mają pasować do naszych żyrandoli czy lampek na biurkach, może okazać się, że światło jest rozproszone inaczej i przeszkadza albo nawet oślepia. Wtedy, oprócz żarówek, trzeba będzie wymienić całe lampy. To bardzo podwyższy i tak znaczne wydatki związane z wymianą oświetlenia. Świetlówka znanej firmy kosztuje ponad 25 zł, często też więc wybieramy tańsze zamienniki.

Świetlówki o niższej cenie to dużo gorsze materiały, a w rezultacie zmienne natężenie świecenie oraz nierównomiernie padające światło  Niestety nie dają tak dużej mocy, jaką obiecuje się nam producenci. Bardzo uciążliwą nieprawidłowością świetlówki kompaktowej jest również to, że pełną moc świecenia uzyskuje dopiero po około minucie. Nie sprawdzi się ona w miejscach, gdzie często się ją włącza i wyłącza, np. w łazience kilkuosobowej rodziny. Zupełnie inaczej jest z diodami LED, których czas reakcji jest krótszy niż tradycyjnej żarówki, o świetlówce nie przypominając.

Aktualnie technologia LED jest o wiele mniej popularna niż świetlówki, ale rozwija się w szybkim tempie. – dzisiaj lampy i kable, w jakich źródłem światła są żarówki Led, stosuje się między innymi w reklamie zewnętrznej do zaznaczania krawędzi obiektów oraz jako element wystroju wnętrz handlowych i bytowych. Dzięki trwałości na uszkodzenia i wibracje i wytrzymałości na wahania temperatur, żarówki LED sprawdzają się też doskonale w przemyśle oraz do użytku prywatnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>